Letný farský tábor 2018

„Konečne je to tu, 1. júl!“ určite si povedalo každé dieťa, ktoré sa už nevedelo dočkať prázdnin. No my, banda detí najmenších i tých väčších z farností Melek a Tesárske Mlyňany, sme mali ešte jeden, oveľa väčší dôvod na radosť. Tábor! Presne tak, opäť si 12 animátorov našlo čas na to, aby pripravili ďalší ročník letného farského tábora. Miesto konania: Pruské. Dátum: 1. – 8. júl 2018.

Tento rok sme sa zišli ešte vo väčšom počte než minulý rok. Keďže medzi 41 účastníkmi sa našli i takí, ktorí sa navzájom nepoznali, hneď po príchode sme si zahrali spoznávacie hry. Naučili sme sa nielen mená, ale i čo majú ostatní radi, čo máme všetci spoločné a v čom sme iní. Pri večeri sa k nám pridal pán farár Kukučka, ktorý s nami strávil nasledujúce tri dni. Po večeri sme mali spoločnú modlitbu, tak ako každý večer i ráno, a išli sme otestovať postele, poschodové i tie normálne. Myslím, že ráno všetci skonštatovali, že sa v nich spalo dobre.

V pondelok nás čakala prvá veľká súťaž. Veľká rodinná súťaž o práčku. Sekerovci, Ovečkovci, Kozlovci či Pohronskí, všetci museli splniť úlohy ako vešanie prádla na šnúru či nákup surovín a príprava olovrantu, ktorý sa všetkým rodinám náramne vydaril. V tento deň nám pán farár odslúžil svätú omšu a následne nám porozprával o obrazoch, ktoré zdobia tamojší farský kostol.

V utorok nás čakal prvý výlet. Po raňajkách sme nedočkavo nasadli do autobusu a zaviezli sa na začiatok našej trasy. Vyšli sme na horu Butkov, kde sa nachádza Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva. Cestou sme sa pomodlili krížovú cestu a v kaplnke sme sa zúčastnili svätej omši. Po návrate na chatu sme si spolu oddýchli pri spoločenských hrách ako pexeso, človeče, Čierny Peter,  kvarteto a iné.

V stredu sme mali ďalšiu milú návštevu. Prišiel nás pozrieť pán farár Vaňo, ktorý nám po odslúžení sv. omše vysvetlil napríklad používanie liturgických farieb počas roka či rôznych odevov, ktoré má kňaz počas sv. omše. Trošku si nás aj preskúšal, myslím, že sme obstáli vcelku dobre. No keď poobede zrazu vybehli animátori v maskáčoch s pomaľovanými tvárami, bolo nám jasné, že oddych skončil. Počas armádnych hier sme si vyskúšali streľbu z pištole i z pušky, beh, plazenie i hod granátom, ktorý predstavoval balón s vodou. Pravidlá boli jasné: nesmieme trafiť animátorov. No, nechcite vedieť, akí mokrí tí chudáci skončili.

Vo štvrtok bol sviatok, a preto sme ho začali účasťou na sv. omši. Po nej nasledovala biblická olympiáda, kde sme si overili svoje vedomosti. Niečo sme síce tipovali, ale vcelku úspešne. No a potom sme sa zmenili na režisérov a hercov, kostymérov i kulisárov, a nacvičili sme krásne divadlá zo života prorokov Eliáša a Elizea.

V piatok nás čakal druhý výlet. Navštívili sme mesto Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorého pamiatky sme spoznali vďaka pátracej hre. Keď sa nám podarilo nájsť všetky stanovištia a vylúštiť tajničku, šli sme spolu na hrad. Tu bolo pre nás pripravené prekvapenie. Vraj budeme na hrade aj spať! No ešte predtým sme si pozreli poučnú scénku o tom, že klamať a kradnúť sa nemá a vystúpenie sokoliarov. Privítal nás aj sám pán kráľ s princeznami a povedal nám, že keď zvládneme všetky úlohy, ktoré si pre nás pripravil, pasuje nás všetkých za rytierov a dvorné dámy. A tak sme sa učili strieľať z luku, vrhať sekerou i hádzať vencom na meč. Zatancovali sme si stredoveký tanec i náš obľúbený belgičák, pozreli úžasnú ohňovú šou a vyzbrojení baterkami, po ďalšej pátracej hre – tentokrát v areáli hradu, sme sa vybrali na nočnú prehliadku hradu. O polnoci sme si vychutnali výhľad z Matúšovej veže na krásny vysvietený Trenčín, a po dlhom dni sme konečne zaliezli do spacákov a zaspali.

V sobotu sme sa ako úplne noví ľudia vrátili (veď sme splnili všetky úlohy, tak sa z nás stali sľúbení rytieri a dvorné dámy) a pustili sme sa do ďalšej súťaže. Počas celého týždňa sme dostávali do schránok úlohy, a keďže sme ich poctivo plnili, teraz nadišiel ten čas vylúštiť indície a nájsť poklad. A to sa nám veru aj podarilo!

Na záver celého tábora sme si poriadne zatancovali na tanečnom maratóne dúfajúc, že vytancujeme aspoň pár z tých kíl, ktoré sme pribrali vďaka vynikajúcej strave, ktorá bola pre nás pripravená 5x denne našimi tradičnými obľúbenými „kuchármi“. Touto cestou ďakujeme všetkým rodičom, ktorí prispeli do kuchyne zeleninou, džemami a ostatnými potravinami a Tescu Vráble, ktoré nám tiež čosi darovalo.

Letný farský tábor bol realizovaný s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja a Rímskokatolíckej cirkvi, farnosť Melek.

Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí si zakúpili vianočné pohľadnice a zúčastnili sa Vianočnej dedinky 2017, čím finančne prispeli na realizáciu tábora.